Grzejniki zeliwne

Jeszcze jakiś czas temu w przeróżnych typach gospodarstw domowych, lecz raczej starej daty, dominowały instalacje które składały się z grzejników członowych żeliwnych. Były one najbardziej popularne i w zasadzie takie modele old schoolowe są nawet znane do chwili obecnej, lecz już nie tak bardzo popularne. Wyparte przez znacznie mniej mosiężne warianty i dość nowocześniejsze. Niemniej jednak trzeba stwierdzić, że te produkty dawniej modne były odznaczające się wielorakimi plusami w postaci chociażby ogromnej solidności wytwórstwa i bardzo dużej odporności na korozję.
Były tak trwałe i wytrzymałe, że ciężko było doprowadzić do ich mechanicznego uszkodzenia. Co więcej wytrzymywały one nawet i parędziesiąt lat nawet, gdy woda była niekoniecznie dobrej, wysokiej jakości! Wszystko z racji solidnego materiału, z jakiego były robione. Co do grzejników żeliwnych to należy stwierdzić, iż cechuje je swego rodzaju spora bezwładność cieplna. Nagrzewają się przez to bardzo długo w porównaniu z nowocześniejszymi modelami, lecz też nie są aż tak szybko ulatniające ciepło jak te pionierskie rozwiązania.
Tym samym przekłada się to na pożyte w postaci dłuższego utrzymywania, wręcz oszczędzania, ciepła. Nie stygną szczególnie prędko. Jeżeli patrzymy na grzejniki tej kategorii, nie można pominąć faktu, iż nawet po zgaśnięciu ognia grzejniki te jeszcze przez wystarczająco długi czas utrzymują ciepło.